PřeloučDnes.cz
PřeloučDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika, podnikání

Jak bezpečně na vánoční nákupy přes internet

21.10.2015
Pokud chcete nakoupit vánoční dárky přes internet, je nejvyšší čas. Nakupování tímto způsobem je snadné, nabídka je široká, platba se dá zařídit okamžitě a dodání až domů je rychlé a spolehlivé. Je však třeba brát v úvahu, že zboží nemusí být vždy skladem a speciálně ze zahraničních obchodů mohou zásilky cestovat i několik týdnů. V případě, že objednáváte včas na renomovaných e-shopech, zůstává pak jedinou otázkou bezpečnost samotné platby. Pokud patříte mezi příznivce nákupů přes internet, podívejte se s námi na různé platební možnosti a zamyslete se nad bezpečností vámi preferované varianty.
Ilustrační snímek | Foto: fyi.cz
Internetový obchod a elektronické platby dokáží velmi ulehčit život. Ať už rádi brouzdáte po zahraničních obchodech s oblečením, českém Fleru s rukodělnými výrobky, platíte účet za telefon, nakupujete elektroniku, objevujete taje velkých e-shopů jako je Amazon, eBay nebo AliExpress, či si necháváte dovážet potraviny až do kuchyně z Kolonial.cz, vždy stojíte před otázkou, zda platba přes internet, kterou se chystáte provést, nemůže být vysledována někým, kdo by mohl informace zneužít a získat přístup k vašemu bankovnímu účtu. Možností, jak platbu za zboží přes internet provést, je několik. Nabízíme vám přehled výhod a nevýhod a představujeme také nejbezpečnější variantu.

PLATEBNÍ BRÁNA
Abyste se vyhnuli zadávání svých citlivých dat různým subjektům, byly vytvořeny internetové platební systémy. Tím nejznámějším je PayPal. Jedná se vlastně o "prodlouženou ruku" k vašemu bankovnímu účtu. K jeho užívání je nezbytné vytvořit si vlastní uživatelský účet. Ten je potom propojen s vaší platební (kreditní nebo debetní) kartou nebo kartami a informace o platbách vám jsou zasílány na zadanou e-mailovou adresu.

Výhoda těchto platebních systémů spočívá v tom, že údaje o kartě poskytujete pouze jednomu subjektu. Koncovému obchodníkovi zasílá PayPal peníze sám ze svého virtuálního účtu. Je tak minimalizována možnost zneužití vaší karty neznámou třetí stranou. Limitní je skutečnost, že ne všichni obchodníci tento způsob platby umožňují a musíte spravovat agendu k další vedené službě. Základní pravidlo samozřejmě platí - za žádných okolností neodpovídejte na sebedůvěryhodnější e-maily, které po vás budou chtít ověření přístupových údajů a hesla.

PayPal je rychlým a snadným řešením pro některé zahraniční e-shopy (eBay, Amazon, atd.), vyžaduje ale alespoň základní znalost angličtiny. Pokud cizími jazyky nevládnete, zvolte raději jinou možnost platby.

PŘEVOD Z ÚČTU NA ÚČET
Někteří lidé si z bezpečnostních důvodů úplně blokují kartu pro platby přes internet. Ti potom spoléhají na možnost platby v hotovosti či převod z účtu. Tyto metody ale ne každý obchodník umožňuje. Používáte-li internetové bankovnictví, jedná se o bezpečnou variantu, dodržujete-li základní pravidlo a nezadáváte své přístupové údaje na veřejných sítích či počítačích. Zároveň doporučujeme mít v počítači aktualizovaný antivirový software. Pokud každá transakce vyžaduje i zadání unikátního kódu, který obdržíte pomocí SMS, je toto dvojí potvrzení dobrým předpokladem pro opravdu bezpečnou platbu.

Hlavní nevýhodou využívání bankovního převodu je časová prodleva, se kterou peníze odcházejí, zejména pokud se nákupu věnujete přes víkend. Tato doba se ještě prodlouží, jdete-li podat platební příkaz na pobočku osobně. U nákupu oblečení nebo elektroniky pár dní zdržení jistě zvládnete, pokud ale kupujete lístky do divadla nebo slevové vouchery na poslední chvíli, oceníte okamžitou platbu.

ON-LINE PLATBA KARTOU
Nejrychlejší a nejjednodušší možnou cestou je on-line platba kartou. Stačí zadat číslo karty, datum a třímístný bezpečnostní kód a platba je provedena v řádu vteřin. Velkou nevýhodou, která vzbuzuje v mnoha lidech obavy, je lehkost, s jakou může tyto údaje zadat do systému každý, kdo se k daným údajům dostane, ať už je vlastníkem karty, nebo ne.

Jednou z možností, jak zamezit zneužití vaší platební karty, je opakované povolování a zakazování internetových plateb. Pokud internetové platby využíváte jen několikrát do roka, stačí před plánovanou transakcí tento druh plateb povolit a po platbě opět požádat o jejich blokování. Blokace ale mnohdy není okamžitá a je potřeba na ni myslet.

ON-LINE PLATBA KARTOU Z VIRTUÁLNÍHO ÚČTU
Mnohem jednodušší a nejbezpečnější cestou je zřídit si virtuální účet, na kterém budete mít přesně tolik, kolik v danou chvíli potřebujete pro internetovou platbu. Pokud by došlo ke zneužití karty, nikdo se nedostane k penězům na vašem bankovním účtu, ale pouze k minimální částce na virtuálním účtu, kterou můžete velmi jednoduše spravovat. Spolehlivou službou k tomuto účelu, provozovanou a vyvinutou v České republice, je například Napka. Jedná se o mobilní aplikaci, která je propojena s platební kartou. Do aplikace si můžete nabít libovolné množství peněz (online platbou z karty k běžnému účtu, převodem z účtu, od spřáteleného uživatele aplikace atd.) a kartou potom klasicky kdekoli platit, a to včetně možnosti internetových plateb v tuzemsku i zahraničí. Kdykoli dojde k použití karty, aplikace na vašem mobilním telefonu proběhlou transakci zaznamená a zajistí vám tak dokonalý přehled. Pokud by došlo ke zneužití, riskujete jen aktuální částku na virtuálním účtu, jste o tom informování a můžete rychle jednat.

Velkou zákaznickou skupinou internetových obchodů jsou děti, které ještě nedokážou spolehlivě odhadnout důvěryhodnost různých webových stránek a neobratně manipulují s platební kartou svých rodičů. I pro ně je Napka ideální tréninkovou aplikací, kterou navíc rodiče mohou mít velmi snadno pod kontrolou. Prvotní investice okolo stokoruny se vám v porovnání s hrozícím rizikem jednoznačně vyplatí. A teď už honem k počítači vybrat ty nejvhodnější dárky pro své blízké.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Ekonomika, podnikání

Pojišťovny lidem loni vyplatily 10 miliard za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí

Téměř deset miliard korun - tolik loni vyplatily pojišťovny lidem. Pojistné plnění se nejčastěji vztahovalo na úrazy, za které klienti získali šest miliard korun. Druhou nejobjemnější položkou bylo plnění za invaliditu, vážné nemoci nebo dlouhodobou ...

ČSÚ: Podíl licencovaných patentů je v Česku stále nízký

Celkový počet licencí na ochranu průmyslového vlastnictví dosáhl v minulém roce 890, nejvíce z nich připadlo na patenty. Firmy, vysoké školy a veřejné ...

Emise nebezpečných látek zůstávají vyšší než před dvěma lety. Největší znečišťovatelé jsou uhelné elektrárny

Za největší znečišťovatele roku 2022 lze označit uhelné elektrárny. Kromě emisí oxidu uhličitého a jiných skleníkových plynů nebo plynů způsobujících ...

Česká ekonomika balancuje na hraně, hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí stagnoval

Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí stagnoval. Pokračoval reálný propad spotřeby domácností a nižší byla i tvorba zásob. Na druhé straně sílila zahran ...

České domácnosti v roce 2022 rekordně šetřily elektřinou

Spotřeba elektřiny v loňském roce meziročně poklesla o 3,9 %, domácnosti si připsaly dokonce rekordní devítiprocentní úsporu. Dokládají to statistiky ...

Čtvrtek 25.7.2024
Pardubický kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes