PřeloučDnes.cz
PřeloučDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Slavíkovy ostrovy

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Michal Kafka

Malá přírodní lokalita severně Přelouče, která již dvakrát byla navržena Agenturou ochrany přírody a krajiny do soustavy NATURA 2000 chránící území důležitá pro zachování biotopů a druhů živočichů a rostlin chráněných Evropskou unií. Její nejcennější části mají být zničeny stavbou nového plavebního stupně a plavebního kanálu.

Vnitřní prostor ostrovů vyplňují zejména louky, nevelká pole a izolované lesíky. Souvislý pás stromových porostů lemuje slepé rameno a břeh Labe. Cesta vytvářející severojižní osu je z obou stran lemována chráněnou lipovou alejí, v prostoru se nachází i dvojice státem chráněných dubů, první dub se nachází u slepého ramene, druhý dub pak u bývalého koupaliště. Ze vzácných druhů zde žijí modrásci bahenní, kteří jsou chráněni úmluvou Natura 2000, dále modrásci očkovaní, lesák rumělkový a páchník hnědý.

Nachází se zde také bývalé ragbyové hřiště, které bylo opuštěno po vystavění nového v přeloučském městském parku. Využíváno již není ani městské koupaliště, které zarůstá vegetací. Využit je již jen areál kynologického cvičiště na východním okraji ostrovů. Po opuštění sportovišť jsou Slavíkovi ostrovy využívány více jako klidová zóna, čemuž napomáhá i instalace laviček.

V rámci kontroverzních snah o splavnění Labe z Chvaletic do Pardubic je plánováno vybudování nového plavebního kanálu přímo přes Slavíkovy ostrovy. Uskutečnění tohoto projektu by znamenalo jejich praktickou likvidaci.

Odkazy:

Wikipedia

Mapa:

Přelouč, Chvaletice a okolí - další tipy na výlet


Autokemp a rybník Buňkov

Rybník Buňkov je dominantou obce Břehy u Přelouče. Rybník byl budován od konce 60. let 20. století, kolaudace proběhla v roce 1973. Autokemp s písečnou pláží vznikl v roce 1978.

Další info »

Opatovický kanál

Opatovický kanál je významné středověké vodní dílo v Pardubickém kraji v České republice, které bylo vybudováno v letech 1498 až 1521.

Další info »

Kostel sv. Jakuba

Původně románský farní kostel, barokně přestaven v roce 1646 po požáru v roce 1621, barokní varhany pocházejí z roku 1692.

Další info »

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem se řadí mezi nejstarší velké hřebčíny na světě. Hřebčín byl oficiálně založen roku 1579, kdy nechal císař Rudolf II povýšit původní koňskou oboru na císařský dvorní hřebčín.

Další info »

Vodní elektrárna Přelouč

Malá vodní elektrárna byla postavena na levém břehu řeky Labe v Přelouči od roku 1924. Umístění elektrárny je spojené s mostem přes Labe ve směru na obec Břehy a Lázně Bohdaneč. Na tomto mostě je také umístěno zdymadlo.

Další info »

Zámek v Cholticích

Barokní zámek z let 1683 - 1695 s kaplí sv. Romedia. Dvoukřídlá jednopatrová budova s arkádami v přízemí jižního křídla a s centrální kaplí, snad podle plánů italského architekta Rossiho de Luca z Pisy, s bohatou štukovou a malířskou výzdobou. Osmiboká kaple s kopulí a lucernou s bohatou štukovou výzdobou a malbami A. Nivolona, oltářní obraz od J. M. Rottmayra, všechno z téže doby.

Další info »
Sobota 20.7.2024
Pardubický kraj
Další regiony »
Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes