PřeloučDnes.cz
PřeloučDnes.cz » Monitor zpráv » Celá ČR, zahraničí » Krajské listy

Celá ČR, zahraničí

Krajské listy Zdroj: Krajské listy |

„Mohl jsem toho udělat víc“ (adventní zamyšlení). Neděle Tomáše Vodvářky

3. 12. 2023 | ...pronáší na konci filmu Schindlerův seznam hlavní protagonista v podání skvělého Liama Neesona. Ta věta z jeho úst má nadčasovou platnost.

UFO nad Jaslovskými Bohunicemi. Záhady života

3. 12. 2023 | V nádherné zemi našich východních sousedů nalezneme mnoho záhad a některé se vážou i k nejstarší slovenské atomové elektrárně, stojící u Jaslovských Bohunic. Právě v tomto regionu jsou velmi často pozorovány neidentifikované létající objekty, zkráceně UFO! Dohlížejí snad na zdejší nukleární elektrárnu, nebo z ní čerpají energii?

Jen úsměv už v osmém kole Star Dance nestačí. Zaplatil přívětivý kolos za „zaprděné Česko“? TV glosář Ely Novákové

3. 12. 2023 | Když zbývá ve StarDance pět párů, jde do tuhého. Tančí se o účast v semifinále. Tanečníci musí ukázat nejen umění nadrilovaného společenského tance, ale také vlastní kreativitu v tanci moderním neboli scénickém.

Luděk Ševčík: Gumové zákony. Vaše dopisy

3. 12. 2023 | Přísnost na chudý lidi musí bejt, kdyby na sůl nebylo, děl Švejk moudře. A to platí odjakživa. A platit bude, co bude svět stát na nohou a daňové přiznání bude noční můrou pro polovinu republiky. Luděk Ševčík si všiml, že pro některé lidi je jednoduché ohnout zákon, pro druhé pak je zákon tvrdý a, omlouváme se za způsobená traumata, změnit nejde, vyloučeno, řídit se jím musíme všichni beze zbytku. Jen někdo někdy nemusí. Dejme slovo Luďku Ševčíkovi. ...

Červená krajina, Kateřina Rudčenková. Nedělní chvilka poezie

3. 12. 2023 | Kateřina Rudčenková (*1976 v Praze) je básnířka a scenáristka. Vystudovala obor Tvorby textu a scénáře na Konzervatoři Jaroslava Ježka a ekonomickou fakultu na ČZU v Praze.

Spisovatel přiznal sklon k ukřivděnosti i dobrý skutek, který se proměnil v „Itálii“. Horká židle Michala Viewegha

2. 12. 2023 | Nejpopulárnější český spisovatel současnosti překročil šedesátku, přežil svou smrt a našel novou lásku, z jejíhož ukrajinského příběhu vytěžil novou knihu.

Antonín Panenka, básník v kopačkách. Výročí Jakuba Vosáhla

2. 12. 2023 | Fotbalistům, co se rádi válejí po trávníku, se říká baletky nebo primadony. Ale jen jeden získal přezdívku „básník“. Na jeho pravačku se skládaly ódy roky předtím, než vstoupila do popkultury noha Davida Beckhama. V době normalizace, která spíše než individuality milovala kolektivy, se dnes pětasedmdesátiletý Antonín Panenka stal celebritou, která přesahovala svět sportu.

Jak Jugoslávie málem dostala druhé moře a Slovenka přestala být královnou Albánie. Pátrání Bruno Solaříka

2. 12. 2023 | V rámci politiky neutrality, s níž se Jugoslávie (spolu s Rumunskem) začala od třicátých let vzdalovat ideji Malé dohody, není divu, že jugoslávský princ regent Pavel a mussoliniovský premiér Stojadinovič nelibě nesli následné sbližování Francie a Československa se SSSR. Bělehrad sice ujišťoval, že dodrží závazky, vyplývající z existujících smluv, avšak současně plánoval úplné opuštění dosavadních spojenců. Po anšlusu Rakouska se prakticky rozklížila Malá dohoda. Československý návrh na rozšířen ...

Pozor, vyletí ptáčci! Sobota Jaromíra Janáka

2. 12. 2023 | Bývala divadla statní jonáci. Taková Státní opera (předtím Smetanovo divadlo, předtím Divadlo 5. května a předtím Německé divadlo), obklopená z jedné strany železnicí a z druhé silniční magistrálou, se dokázala v dobách parní železnice celá zahalit do hustého kouře.

Děti jako Aňa nesměly do průvodu. Proč? Přestaň se ptát na hovadiny! rozčílil se táta. Alby, Pro koho kvetou stromy? Díl II. Čtení na pokračování

2. 12. 2023 | Minulý víkend jsme začali číst knížku, kterou vydal v roce 2019 Triton (stále ji lze koupit) a která je výjimečná v mnoha ohledech. Už sám její autor… Tak ten je dodnes neznámý. Jak nakladatel ke knize přišel, píše v předmluvě, kterou najdete na konci článku. Věřte, že to sám o sobě je neuvěřitelný příběh. A o čem kniha, jejíž druhý díl dnes přinášíme, je? „… Máma vždycky říkala, že se rouhám, když tě nechci a odháním tě od sebe. Odpusť mi. Hrozně tě chci mít u sebe, prosím. Jsi jediný člověk, ...

Plastovou přepravku jsem zhotovil…, Jiří Dynka. Sobotní chvilka poezie

2. 12. 2023 | Jiří Dynka (*1959) je zlínský rodák a básník. Pod pseudonymem Otík Bzenecký publikoval v Hostu své první básně roku 1986. Tou dobou pracoval jako topič na Strahovských kolejích. Vystudoval sice stavební fakultu na VUT v Brně, ale rozhodl se pro psaní poezie.

RECENZE C. J. Tudor, Závěj. Horor, který předběhl koronavirus

2. 12. 2023 | Britská spisovatelka C. J. Tudor umí navodit hodně tíživou atmosféru. Doposud jsem četl její romány Kříďák (Kalibr, 2018) a Upálené (Kalibr, 2021) a soubor povídek Škvíra (Kalibr, 2023). Především mysteriózní thriller Kříďák mě dostal.

Koukat, ale nesahat! Třikrát ženatý bouřlivák a superstar, s kterou velmi ochotně zestárl. Tajnosti slavných

1. 12. 2023 | VIDEO Původně chtěl vzlétnout až do oblak, nakonec se celý život vznášel alespoň na vlnách fantazie. Svým osobním heslem se vyhlášený bouřlivák a milovník krásných žen snažil řídit celý život, přesto se mu podařilo natrefit na tu pravou teprve na třetí pokus.

S nenávistí k minulosti a pořádnou porcí sebestřednosti. Komentář Štěpána Chába

1. 12. 2023 | Pražští konšelé a ministr dopravy se vzduli před dvěma dny do prostoru se slavnostním provoláním. Máme vybraný projekt na novou podobu Hlavního nádraží v Praze. Je krásný, je dechberoucí, zní z jejich řad. Vybrali dánskou architektonickou agenturu na novou krásu. Do Prahy se nehodí. Své okolí bude obtěžovat jako bolák. Na tom jde vidět, jaké bezduché schránky si do těch křesílek volíme.

Jak vydělat kartami na charitu aneb Wes Anderson ´2023 točí „nefilmy“. Glosa Iva Fencla

1. 12. 2023 | Významný režisér Wes Anderson natočil letos čtyři NEFILMY. Jmenují se Labuť, Otrava, Krysař a Podivuhodný příběh Henryho Sugara. Scenárista a režisér je vytvořil pro Netflix podle čtyř Dahlových povídek, česky nikoli neznámých; a proč jsem nazval jeho díla nefilmy? Pochopíte, ale čistě technicky jde o regulérní filmy, i když kratší. Kdy míním slovem krátký čtvrthodinu, nejdéle 40 minut.

Celkem to jde, Jan Burian. Páteční chvilka poezie

1. 12. 2023 | Jan Burian (*1952 Praha) je písničkář, básník a prozaik. Narodil se do rodiny divadelníka E. F. Buriana a herečky a spisovatelky Zuzany Kočové. Jan Burian vystudoval žurnalistiku na UK. V 70. a 80. letech spolupracoval a tvořil s básníkem a písničkářem Jiřím Dědečkem.

Nohavica je výborný interpret, básník a textař, ale měl by chodit kanálama, říká básník Vlastimil Shaana Šantroch

1. 12. 2023 | ROZHOVORY NA OKRAJI S kytarou a básničkami začal kvůli holkám. V osmdesátých letech studoval na Lidové konzervatoři obor Dramaturgie a režie autorského divadla. Od roku 2014 učí zájemce zábavnou formou tzv. básnické řemeslo v projektu Veršotepárna. Čtvrtletně uvádí své hosty v pořadu Shannel 5.

Je osvícen osm a půl tisícem světýlek a nesmí do myčky… Do ulic vyjel vánočně vyzdobený trolejbus

1. 12. 2023 | Vánočně nazdobený trolejbus s několika tisícovkami světýlek po celém obvodu vozidla vyjel letos poprvé do ulic Zlína v úterý 28. listopadu odpoledne. Až do začátku ledna bude spoluvytvářet příjemnou vánoční atmosféru Zlína i Otrokovic.

Nový kotel uspoří až 30 % nákladů na energie

30. 11. 2023 | Výměna starého kotle za nový může být dobrým krokem vedoucím ke snížení nákladů na vytápění. Z dlouhodobého hlediska se může jednat o velmi dobrou investici přinášející výhody a úspory energie. Kromě nižší spotřeby navíc pomůžeme i životnímu prostředí.

Kdo je tu s prominutím přizdis*áč a kdo naopak velký frajer? Otázka do pranice. Svět Tomáše Koloce

30. 11. 2023 | V posledních dnech dělám to, co značná část českého národa: sedím u počítače a na poslední chvíli stahuji ze zítra již zrušené stránky Uložto díla, která mě drží při životě. Přitom (já, který ve smršti anglosaské globalizace tolik upřednostňuji československou a kontinentálně evropskou kulturu!) jsem se doslova „zasekl“ u britského seriálu Koruna.

Zdroj: Krajské listy - krajskelisty.cz
08:14:48 | 03.12.2023Zpravodajství PřeloučDnes.cz

Pěstounství je smysluplná cesta pro stále více lidí, Pardubický kraj se jim to snaží usnadnit

Uplynulý rok se nesl ve znamení rozsáhlé informační kampaně o náhradní rodinné péči, kam patří i ta pěstounská. A to jak v celorepublikovém měřítku, kde například České televize odvysílala dva výborné dokumentární seriály na toto téma (Plné hnízdo a ...

Do letošních Cyklopecek se zapojilo přes tisíc soutěžících. Lákaly je trasy i ceny v soutěži

PARDUBICKO - Tradiční cestovatelská soutěž Cyklopecky Východní Čechy už zná své vítěze. Na slavnostním vyhlášení výsledků 12. ročníku na konci listopa ...

Pět jednotek hasičů likvidovalo na Chrudimsku požár chaty

K požáru chaty v Seči, části Ústupky, vyjíždělo v neděli 26. listopadu ve večerních hodinách pět jednotek hasičů. Jednalo se o dřevěnou chatu, ke kter ...

Mimořádná dozorčí rada nemocnic projedná ve čtvrtek aktuální situaci v krajských nemocnicích. Situace začíná být vážná

Nepromyšlené a zbrklé změny v zákoníku práce, které přijal parlament v domnění, že dochází pouze ke sladění legislativy s evropskými požadavky, rozjel ...

Pardubický kraj ani střední školy nesouhlasí se změnou financování nepedagogických pracovníků

Ředitelé všech středních škol a školských organizací, jejichž zřizovatelem je Pardubický kraj, se tradičně setkali v rámci velké porady na Seči. V rám ...Neděle 3.12.2023
Pardubický kraj
Další regiony »
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru


Nastavení cookies | GDPR | Přidat zprávu, PR článek | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes