PřeloučDnes.cz
PřeloučDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Slavíkovy ostrovy

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Michal Kafka

Malá přírodní lokalita severně Přelouče, která již dvakrát byla navržena Agenturou ochrany přírody a krajiny do soustavy NATURA 2000 chránící území důležitá pro zachování biotopů a druhů živočichů a rostlin chráněných Evropskou unií. Její nejcennější části mají být zničeny stavbou nového plavebního stupně a plavebního kanálu.

Vnitřní prostor ostrovů vyplňují zejména louky, nevelká pole a izolované lesíky. Souvislý pás stromových porostů lemuje slepé rameno a břeh Labe. Cesta vytvářející severojižní osu je z obou stran lemována chráněnou lipovou alejí, v prostoru se nachází i dvojice státem chráněných dubů, první dub se nachází u slepého ramene, druhý dub pak u bývalého koupaliště. Ze vzácných druhů zde žijí modrásci bahenní, kteří jsou chráněni úmluvou Natura 2000, dále modrásci očkovaní, lesák rumělkový a páchník hnědý.

Nachází se zde také bývalé ragbyové hřiště, které bylo opuštěno po vystavění nového v přeloučském městském parku. Využíváno již není ani městské koupaliště, které zarůstá vegetací. Využit je již jen areál kynologického cvičiště na východním okraji ostrovů. Po opuštění sportovišť jsou Slavíkovi ostrovy využívány více jako klidová zóna, čemuž napomáhá i instalace laviček.

V rámci kontroverzních snah o splavnění Labe z Chvaletic do Pardubic je plánováno vybudování nového plavebního kanálu přímo přes Slavíkovy ostrovy. Uskutečnění tohoto projektu by znamenalo jejich praktickou likvidaci.

Odkazy:

Wikipedia

Mapa:Sobota 22.9.2018
Pardubický kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.